Данъци върху Форекс доходи

Трабва ли да плащаме данъци върху доходи, реализирани от Форекс търговия? Това е един често задаван въпрос. Отговорът е ясно дефиниран в Закона за данъците върху доходите на физическите лица и по специално в неговото изменение, публикувано в Държавен вестник брой 95 от 1 декември 2009. Публикуваме текста:



style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-7081047816282318"
data-ad-slot="1023602299"
data-ad-format="auto">

ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
изм. ДВ. бр.95 от 1 Декември 2009г.

Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) (изм. – ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;

Доходите от търгувия с чуждестранна валута изрично са изключени от необлгаемите доходи и за тях се дължи 10% данък. Ето как се изчилява и облагаемият доход:

чл. 33 (3) Облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и от търговия с чуждестранна валута е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка.

Коментари са забранени.